Loading icon

Zamek Karlštejn – perła Czech

Bez przesady możemy powiedzieć, że jednym z najbardziej znanych i popularnych zamków w Czechach jest zamek Karlštejn. Znajduje się na przedmieściach Pragi nad brzegiem rzeki Berounka. A ten zamek nie bez powodu jest tak popularny i sławny. Karlštejn to symbol rozkwitu państwa czeskiego.

W Republice Czeskiej wielu turystów woli korzystać z wypożyczalni samochodów. Średni koszt wynajmu samochodu na lotnisku Praga to 15 euro dziennie, na lotnisku Brno 17 euro dziennie.



Podobnie jak wiele innych niezwykłych budowli architektonicznych, takich jak Most Karola, zamek Karlštejn został założony przez Karola IV, jednego z najsłynniejszych czeskich królów i cesarza rzymskiego. Przyszły zamek miał symbolizować potęgę państwa czeskiego i Świętego Cesarstwa Rzymskiego. Miał to być skarbiec królewski i cesarski, a także archiwum dokumentów państwowych. A zamek miał być fortecą nie do zdobycia i przechowywać w nienaruszonym stanie te skarby i relikwie, które miały tam być przechowywane. A architekci mieli szczęście, że w pełni zrealizowali wszystkie pomysły Karola IV.


Zamek Karlštejn jest nietypowy ze względu na swoje rozwiązanie architektoniczne, z którego korzystali architekci i budowniczowie do rozwiązania zadania powierzone im przez króla. Główną zasadą przy budowie zamku był schodkowy układ budynków, który składa się na cały kompleks zamkowy. Taki układ budynków nosi symbol Świętej Góry, znajdującej się w Jerozolimie. W tamtych czasach Jerozolimę uważano za centrum świata. A Karlstejn miał symbolizować centralizm Świętego Cesarstwa Rzymskiego i do pewnego stopnia służyć jako substytut tego świętego przedmiotu chrześcijaństwa.



Każdy z budynków znajduje się powyżej drugą, a koroną całego kompleksu i główną dominantą zamku, jest Wielka Wieża. Mieści się w nim kaplica św. Krzyża, w której przechowywane są święte relikwie, oraz regalia królewskie i cesarskie.
Zarówno zwykli pielgrzymi, jak i członkowie rodziny królewskiej, wznoszący się od budynku do budynku, mijali święte relikwie jako symbole wiecznego zbawienia.