Loading icon

Ciekawe miejsca na Węgrzech

Węgry to mały (93 032 km) europejski kraj położony nad brzegiem Dunaju i Cisy. Graniczy z Austrią, Chorwacją, Serbią, Słowenią, Ukrainą, Rumunią i Słowacją. Jest krajem nizinnym, większość jego powierzchni znajduje się poniżej 200 m n.p.m. Stolicą kraju jest Budapeszt. Historia Węgier sięga 896 roku, kiedy to przybyli tu Madziarowie. Losy państwa to splot skomplikowanych i często destrukcyjnych wydarzeń. Jednak Węgry oferują wiele atrakcji i przyciągają turystów z całego świata. Sezon turystyczny na Węgrzech trwa od maja do września, ale z powodzeniem można odwiedzać ten kraj przez cały rok.

Wielu turystów woli korzystać z usług wynajmu samochodów na Węgrzech. Średni koszt wynajmu samochodu w Budapeszcie to 16 euro dziennie, na lotnisku Debreczyn cena wynajmu jest taka sama jak w miasta, chociaż zwykle taniej jest wynająć na lotnisku.

Węgierskie lato jest zwykle słoneczne i długie, ale wtedy przyjeżdża najwięcej turystów. 20 sierpnia Węgrzy obchodzą święto św. Szczepana, które wiąże się z licznymi koncertami, pokazami i jarmarkami. W tym śródlądowym kraju znajduje się największe jezioro w Europie Środkowej - Balaton. To ważny ośrodek turystyczno-rekreacyjny - Jezioro Balaton to doskonała oferta dla wędkarzy i miłośników wypoczynku nad wodą. Dodatkowo w bezpośrednim sąsiedztwie jeziora znajdują się malownicze tereny z winnicami. Warto również odwiedzić Las Hortobágy, Park Narodowy Aggtelek, piękny i bogaty w muzea Pecz, barokowy Győr i oczywiście tętniąca życiem stolica. Kraj słynie również z wód termalnych. To tutaj znajduje się największe jezioro termalne na świecie – Heviz. To publiczna łaźnia lecznicza, pokryta liliowymi lotosami przez cały rok.



Budapeszt jest stolicą Węgier, która słusznie uważana jest za jedno z najpiękniejszych miast w Europie. Położone jest nad Dunajem, dzieląc go na dwie wyraźnie odmienne części – prawobrzeżną górzystą Budę na Wzgórzach Budzkich i lewobrzeżną nizinną Peszt. Miasto jest jedną z najważniejszych metropolii w Europie Środkowej, a także ósmym najbardziej zaludnionym miastem w Europie, które jest bardzo chętnie odwiedzane przez turystów, również ze względu na swój kurortowy charakter. Można tu znaleźć kompleksy balneologiczne, które cieszą się dużą popularnością, zwłaszcza ze względu na ich zastosowanie w leczeniu chorób przewlekłych. Budapeszt jest również ważnym ośrodkiem kulturalnym i naukowym.

Zarówno Peszt, jak i Buda są znane razem jako Peszt-Buda od początku XIX wieku. Porządek ten wynikał z faktu, że Peszt – stolica kraju – uchodził wówczas za najważniejsze miasto. Rezydencja króla znajdowała się w Budzie.


Wzgórze Zamkowe jest dziś jedną z głównych atrakcji turystycznych miasta. Język węgierski nie lubi trudnych do wymówienia zbitek spółgłosek, więc kolejność została zmieniona na wygodniejszy sposób używania - po połączeniu obu miast w 1872 roku naturalną nazwą stała się forma Budapeszt.