Loading icon

Święta Bożego Narodzenia w Czechach: niezapomniane wrażenia i emocje z wizyty w kraju zimą

Święta, dekoracje, potrawy na Boże Narodzenie w Czechach. Vanoce - tak miękko i urzekająco wymawiane słowo „Boże Narodzenie” w języku czeskim. Od końca listopada Czechy zaczynają przygotowywać się do głównego święta zimowego. Mieszkańcy dekorują swoje miasta i wsie, wszędzie piecze się pierniki, gotuje grzane wino, piecze kasztany. Gałązki jemioły i wieńce świerkowe sprzedawane są na jarmarkach bożonarodzeniowych. Aby wejść w sedno, trzeba przyjechać do Czech za kilka dni, a nawet kilka tygodni, ponieważ właśnie w tym czasie zaczynają się odbywać jarmarki, koncerty i festyny ​​ludowe.
Nieodzownym pomocnikiem dla turystów w Czechach jest serwis rezerwacji samochodów online. Na lotnisku Praga średni koszt wynajmu kompaktowego samochodu wyniesie około 19 euro dziennie, a w centrum Brna - 16 euro za dzień.
Świąteczny cud w Czechach: legenda o Jeżu Spełniaczem świątecznych życzeń jest tutaj Jeż, jak w Czechach nazywa się Dzieciątko Jezus. Dzieci przygotowują dla niego listy z listą wymarzonych prezentów i zawieszają te listy na sznurkach za oknem. Gdy w Boże Narodzenie rozbrzmiewa dzwonek, oznacza to, że Jeż przyniósł prezenty.
Zwykle na ulicach miast, wsi iw oknach budynków wystawiane są betlemy - instalacje odtwarzające sceny narodzin Chrystusa. Można w nich zobaczyć żłóbek Jezusa, figurki ludzi, zwierząt i innych postaci, które są wykonane z drewna i innych materiałów i występują w różnych rozmiarach od miniaturowych do ogromnych.



Posrebrzane, złocone i czerwone gałązki jemioły to także tradycyjne ozdoby świąteczne. Musisz się pod nimi pocałować, to pomoże wzmocnić miłość. Pierwszą choinkę zainstalował w Pradze w 1812 roku dyrektor jednego z praskich teatrów, a następnie jego pomysł poparło wielu czeskich arystokratów. Ciekawostką jest to, że początkowo choinka była zawieszona pod sufitem i ozdobiona słodyczami, piernikami, słomianymi wyrobami. Cechy obchodów Bożego Narodzenia w Czechach Obchody Bożego Narodzenia rozpoczynają się 5 grudnia - Św. Mikołaja. W tym dniu mężczyźni zakładają czerwony lub biały płaszcz, zakładają biskupie nakrycie głowy, biorą laskę i chodzą od domu do domu, w którym mieszkają małe dzieci. Dzieciom, które w ciągu roku zachowywały się dobrze, a tym, które źle się zachowywały, wręczają prezenty – węgiel lub surowe kartofle, które diabeł i anioł pomagają im wydostać się z worka.

7 grudnia przypada St. Dzień Ambrożego. Odbywają się pokazy kostiumowe, w których „Ambroży” w długiej białej koszuli i czarnym kapeluszu z ostrym końcem jeździ po ulicach, urządza konkursy komiksowe z dziećmi i częstuje je słodyczami w nagrodę. 13 grudnia Czesi obchodzą Dzień Świętej Łucji. Według legendy, w tym dniu Łucja zagląda do domów i zapowiada, że ​​każdego dnia wypije kawałek nocy, bo dzień jej pamięci obchodzony jest w wigilię zimowego przesilenia.
W tych dniach jarmarki odbywają się we wszystkich miejscowościach Republiki Czeskiej – całe miasteczka odświętnie udekorowanych namiotów, w których można kupić wszelkiego rodzaju pamiątki, tradycyjne stroje, ozdoby do domu i różne smakołyki, napić się grogu, ponczu lub grzańca, skosztować pieczonych kasztanów, pysznych naleśników, trdelników (cukierki z ciasta drożdżowego w formie tub). Wokół unoszą się niesamowite zapachy, pachnie imbirem, cynamonem, wanilią i różnymi przyprawami. Świąteczną atmosferę tworzą wesołe kolędy i kolędy, które rozbrzmiewają wszędzie.


Tradycje kolacji wigilijnej w Czechach
Tradycyjnie kolacja wigilijna odbywa się w rodzinnym gronie. Tego wieczoru wokół wszystko się uspokaja, sklepy i restauracje nie działają, na ulicach widać tylko turystów.
Obiad wigilijny zazwyczaj składa się z 9 dań, w tym zupa rybna, sałatka ziemniaczana, kasza jęczmienna z grzybami, soczewica i grochu, kiełbaski, szynka, pierogi, domowe ciasteczka z imbirem, orzechami, cynamonem, ale główny przysmak - smażony, duszony lub pieczony karp z różnymi sosami z orzechów, rodzynek, a nawet słodkie piwo.


Zgodnie z tradycją, jeśli będziesz trzymał w portfelu łuski karpiowe, to przez cały następny rok pieniędzy nie zabraknie. Już 26 grudnia ulice wypełniają się bawiącymi ludźmi, śpiewającymi piosenki, na niebie eksplodują fajerwerki. To także święto — St. Stepana wszyscy udają się do krewnych i przyjaciół z gratulacjami.
Boże Narodzenie to najlepszy czas na podróż do Czech, aby dotknąć tradycji narodowych tego kraju, skosztować oryginalnych potraw, poznać ciekawych ludzi!