Loading icon

Nyaralás Franciaországban

A franciaországi ünnepek a valláson, az évszakok változásán és a történelemen alapulnak. Sok közülük ismerősnek tűnhet; például a franciák karácsonyt és szilvesztert ünnepelnek.

De sok más furcsa ünnepet is tartanak, amelyek meglephetik Önt. Íme néhány közülük:

Karácsony

Akár Párizsban, Strasbourgban vagy a Loire-völgyben jár, valóban van valami varázslatos a karácsonyban Franciaországban. Az Eiffel-torony korcsolyázásától a párizsi piacok hagyományos fából készült faházáig az egész országban nincs hiány a nyaralási hangulatból.

Mindezt lemossuk egy üveg borral vagy pezsgővel.

A legtöbb családban betlehemet is kiállítanak, amely neve la créche. Általában tartalmaz egy istállót, valamint agyagból, fonott üvegből vagy gipszből készült szentek vagy „des santons” alakokat.

A francia karácsony egyéb gyakori hagyományai közé tartozik a gyerekcipőben hagyott kis ajándék és a Mikulásnak való írás (aki mindig visszaír!). És végül, a fagyöngy használata meglehetősen elterjedt bizonyos régiókban, például Provence-ban, ahol a bejárati ajtóra akasztják, hogy szerencsét hozzon. A karácsonyfákat gyakran piros szalagokkal vagy egyszerű díszítéssel díszítik, és néhány háztartásban még egy yule-napló is látható.

Azok számára, akik szeretnek körbeutazni Franciaországot: autót, Franciaország minden népszerű helyén van lehetőség bérelni autót: a főpályaudvarokon, a városközpontban, a legközelebbi repülőtereken. A tarifák különböző tényezőktől függően változhatnak: a kölcsönzés időtartama, az autó osztálya, az autó átvételének helye. Például a CDG Repülőtéren már napi 18 eurótól, Lyonban pedig 17 eurótól bérelhet kompakt osztályú autót. nap.

Szilveszter

A legtöbb európai országhoz hasonlóan Franciaországban is január 1-jén, nem pedig december 31-én ünneplik az újévet. Jour de l'An néven ismert, és Reveillon du Nouvel An-nak is nevezik (az újév ünnepe).

Általában egy csendes otthoni étkezés a legjobb módja ennek az estének, és megihat néhány pezsgőt is. Nem ritka, hogy ez az éjszaka a hajnali órákig tart.

Este 8 órakor a francia polgárok a televíziójuk körül gyűlnek össze, hogy megnézzék, ahogy Franciaország elnöke a Les Voeux Présidentiels nevű hagyományos újévi üzenetével szól hozzájuk. Összefoglalja az év legfontosabb eseményeit, megosztja elképzeléseit a következő évről, és természetesen mindenkinek kíván une Bonne année.

Franciaországban a szilveszter másik hagyománya az étrennák cseréje, amely lehet kis összegű pénz, amelyet családtagoktól adnak a gyerekeknek, vagy bónuszokat kapnak azok, akik rendszeresen segítenek egész évben, például takarítók, portás és szemét. gyűjtők. Párizsban éjfélkor az utcákat tűzijáték teli az újév beköszöntével, a Champs-Elysees-n pedig koncertet tartanak, amelyen általában híres operaénekesek lépnek fel.

Húsvét

Franciaországban a keresztény ünnepek közül a legfontosabb a húsvét, amelyet Franciaországban – akárcsak a világ számos országában – úgy ünnepelnek, mint a családok összegyűlésének, étellel és szórakozásnak a napja. Húsvétkor a legnépszerűbb francia hagyomány a tojásvadászat – „la chasse aux oeufs” néven ismert. Sok országgal ellentétben azonban Franciaországban a nyulak nem rejtik el a tojásokat. Ehelyett a repülő varázsharangok – a cloches volantes – csokoládé tojásokat, nyuszikat és halakat ejtenek a gyerekek kertjébe, hogy a gyerekek megtalálják húsvét vasárnapján.

Vendredi Saint (nagypéntek) húsmentes nap a keresztények számára, akik az un repas maigre - vegetáriánus étkezést - esznek. Húsvétvasárnap előtti estén a francia gyerekek mohával és levelekkel borított fészkeket vagy fészkeket készítenek a kertjükben, hogy fogadják Le lapin de Paques-t (húsvéti nyúl), aki megtölti őket sokszínű tojással. Másnap reggel a Le Dimanche de Paques-n (húsvétvasárnap), más néven le jour de Paques, a cloches volantes visszatér, hogy tojást, csokoládét és egy sor más játékot ledobjon a gyermekkertbe, hogy megtalálják.

Annak ellenére, hogy Franciaország szekuláris társadalom, aktív közössége van a magát ateistának valló és nem gyakorló katolikusokból álló közösséggel, akik még mindig örömmel és lelkesedéssel ünneplik a húsvétot. A húsvét utáni hétfő a Le Lundi de Paques nevű munkaszüneti nap.

Anyák napja

Az anyák napját szerte a világon széles körben ünneplik, de a különböző országokban másképp látják az ünneplés időpontját. Például az Egyesült Királyságban márciusban anyák vasárnapjának nevezett ünnepük van. Franciaországban ezzel szemben májusban ünnepelnek az anyák tiszteletére.

Az Egyesült Államokhoz hasonlóan a francia anyukáknak is boldog anyák napját kívánnak egy egyszerű „bonne fete maman”-nal. Sok gyerek készít kártyákat vagy kézműveseket az anyukájának. Különleges ételeket is készítenek családjuk számára – ez lehet olyan egyszerű, mint a vízitorma krémleves, vagy olyan finom, mint egy tenger gyümölcseiből készült vacsora egy étteremben.

Az étkezésen kívül a francia anyukák általában néhány ajándékot is kapnak gyermekeiktől, például kártyát, virágot vagy parfümöt. A kisgyermekek gyakran készítenek kézműves projekteket vagy verseket írnak az anyjuknak. Emellett a francia anyák egy pohár pezsgővel vagy borral is megvendégelhetik őket.

A francia anya szó a ma mère, és a nagymamáikat ma belle-mere-nek vagy gra-mere-nek is megszólíthatják. Amikor édesanyjával franciául beszél, használja az Ön számára legismertebb megszólítási formát. Például, ha fiú vagy, hívd mon filsnek, ha pedig lány vagy, hívd ma fille-nak.

A Bastille napja

A Bastille börtön 1789-es megrohanásáról elnevezett nyári ünnepség Franciaország legnagyobb nemzeti ünnepe. A La Fête nationale vagy le quatorze juillet néven is ismert ünnep a Bourbon Monarchia bukására és a politikai szabadság új korszakára emlékezik Franciaországban.

A katonai erők felvonulása továbbviszi a Bastille megrohanásának hagyományát, és az esemény tiszteletére tűzijátékot indítanak szerte a városban. Sokan úgy is ünnepelnek, hogy nagy, szabadtéri blokkpartikat rendeznek családjukkal és barátaikkal. Párizs ad otthont a legnagyobb és leghíresebb felvonulásnak a Champ de Marson, ahol emberek tízezrei tolonganak a Szárnyas Szabadság szobra körül, amely a két évszázaddal ezelőtt a helyszínen nyüzsgő tömeget idézi..

Bár a felvonulás nem néz ki olyan káprázatosnak, mint egy amerikai július negyedike, mégis megvan a maga jelentősége. És természetesen egyetlen franciaországi nyaralás sem lenne teljes egy pazar étkezés nélkül, amelyet piknik takarókon, székeken vagy a kertekben vagy a hátsó udvarokban megterített asztalokon fogyasztanak el. Míg az étkezés régiónként változik, általában bagettet és üveg bort tartalmaz. Az igazi francia hangulatért kóstolja meg az észak-afrikai báránymerguez kolbászt egy hűsítő, harissával fűszerezett joghurtos mártogatóssal.

La Fête Nationale

A La Fête nationale (szó szerint: Nemzeti Ünnep), vagy közismertebb nevén Bastille Day vagy Le Quatorze Juillet, a párizsi Bastille-börtön 1789. július 14-i, a francia forradalom kezdetén történt megtámadására emlékezik. Ez egyben a nép összetartozásának ünnepe is.

Franciaországban ez nemzeti ünnep, ezért a postahivatalok, a múzeumok és a legtöbb üzlet zárva tart. Az éttermek, pékségek és néhány szupermarket azonban általában nyitva vannak. A metró és a RER járatok közlekednek, de a szokásosnál forgalmasabbak lesznek a Champs-Elysees és az Eiffel-torony környékén.

A fő esemény a hatalmas katonai parádé a Champs-Elysees-n, amely 1880-ban kezdődött, és az egyik legrégebbi éves felvonulás Európában. Útközben a francia elnök és más magas rangú politikusok köszöntik a csapatokat. Alacsonyan szálló katonai repülőgépek dübörögnek a fejünk felett egy látványos átrepülésben, és mindenki a l’hymne national (a nemzeti himnuszt), a La Marseillaise-t énekli.

A felvonulást hatalmas tűzijáték követi. Sok család piknikez a parkokban kenyérrel, sajtokkal, füstölt húsokkal, péksüteményekkel és nyári gyümölcsökkel. Vannak, akik olyan sportokat fognak űzni, mint a petanque. Mások egyszerűen csak élvezik a pihentető napot a barátokkal és a családdal, figyelmen kívül hagyva a július 14-e mögött meghúzódó összetett történetet. Az angoltól eltérően franciául a hónapokat nem nagybetűvel írjuk.

Nuit Blanche

Franciaország fővárosa ingyenes egész éjszakai művészeti eseménynek ad otthont, amely Nuit Blanche vagy „Fehér éjszaka” néven ismert. Ezt az eseményt először 2002-ben indították Párizsban, és azóta nemzetközi kulturális jelenséggé vált. Ezt az eseményt minden évben október első szombatján tartják, és mindenféle művészeti projektet mutat be városszerte.

Ahhoz, hogy élvezhesse az eseményen bemutatott összes alkotást, javasoljuk, hogy tervezzen előre, és legyen a város térképe, amely eligazítja. Ne felejtse el kapcsolatba lépni a többi résztvevővel a fesztivál ideje alatt. Ez egy nagyszerű módja annak, hogy bővítse művészeti ismereteit, miközben új emberekkel léphet kapcsolatba az élet minden területéről.

A rendezvény egyik leghíresebb látványossága a város legjelentősebb nevezetességeihez tartozó világítási bemutatók. Ezek a kijelzők a hagyományos világítási formáktól, például gyertyáktól és lámpásoktól a korszerű vetítési térképezésig és digitális animációkig terjednek.