Loading icon

Dovolená ve Francii

Svátky ve Francii jsou založeny na náboženství, změnách ročních období a historii. Mnohé z nich se vám mohou zdát povědomé; například Francouzi slaví Vánoce a Silvestra.

Mají ale také spoustu dalších zvláštních svátků, které by vás mohly překvapit. Zde jsou některé z nich:

Vánoce

Ať už navštívíte Paříž, Štrasburk nebo údolí Loiry, na Vánocích ve Francii je opravdu něco magického. Od bruslení na Eiffelově věži až po tradiční dřevěné chaty na pařížských trzích – v celé zemi není nouze o sváteční náladu.

V této době se rodiny shromáždily, aby si užily hostinu předkrmů z mořských plodů, pečené krůty nebo husí, stejně jako typické Buche de no l. To vše zalijete pěknou lahví vína nebo šampaňského.

Většina rodin bude mít také vystavený betlém známý jako jesle. Obvykle bude zahrnovat stáj a postavy svatých nebo „des santonů“ vyrobené z hlíny, skla nebo sádry.

Další běžné tradice francouzských Vánoc zahrnují malý dárek zanechaný v dětských botách a psaní Ježíškovi (který vždy odepíše!). A konečně, použití jmelí je docela rozšířené v některých oblastech, jako je Provence, kde se věší na přední dveře, aby přineslo štěstí. Vánoční stromky jsou často zdobeny červenými stuhami nebo jednoduchými ozdobami a v některých domácnostech je dokonce vystaven vánoční log.

Pro ty, kteří rádi cestují po Francii od auto, je zde možnost získat auto z půjčovny na všech oblíbených místech ve Francii: na hlavních nádražích, v centru města, na nejbližších letištích. Tarify se mohou lišit v závislosti na různých faktorech: délce pronájmu, třídě vozu, místě, kde bylo auto přijato. Například na letišti CDG si můžete pronajmout vůz kompaktní třídy od 18 eur na den a v Lyonu od 17 eur za den den.

Silvestr

Stejně jako většina zemí v Evropě slaví Francie Nový rok 1. ledna, nikoli 31. prosince. Je známá jako Jour de l’An a také Reveillon du Nouvel An (svátek Nového roku).

Tuto noc obvykle začíná klidným jídlem doma a můžete si dát také pár kol šampaňského. Není neobvyklé, že tato noc trvá až do časných ranních hodin.

Ve 20:00 se francouzští občané scházejí u svých televizorů, aby sledovali, jak jim francouzský prezident promlouvá svým tradičním novoročním poselstvím nazvaným Les Voeux Présidentiels. Shrnuje hlavní události roku, sdílí svou vizi pro nadcházející rok a samozřejmě všem přeje une Bonne année.

Další tradicí Silvestra ve Francii je výměna etren, což mohou být malé částky peněz věnované dětem od rodinných příslušníků nebo prémie těm, kteří pravidelně vypomáhají po celý rok, jako jsou uklízeči, vrátní a odpadky. sběratelé. V Paříži jsou ulice o půlnoci plné ohňostrojů, aby zvonily na Nový rok, a na Champs-Elysees se koná koncert, na kterém obvykle vystupují slavní operní pěvci.

Velikonoce

Nejdůležitějším z křesťanských svátků ve Francii jsou Velikonoce, které se ve Francii – stejně jako v mnoha zemích po celém světě – slaví jako den, kdy se rodiny scházejí a užívají si jídla a zábavy. Nejoblíbenější francouzskou tradicí o Velikonocích je lov vajíček – známý jako „la chasse aux oeufs“. Na rozdíl od mnoha zemí však králíci ve Francii vejce neschovávají. Místo toho létající kouzelné zvonky – cloches volantes – shazují čokoládová vajíčka, zajíčky a ryby do dětských zahrad, kde je děti na Velikonoční neděli najdou.

Vendredi Saint (Velký pátek) je bezmasým dnem pro křesťany, kteří jedí un repas maigre – vegetariánské jídlo. Večer před velikonoční nedělí francouzské děti připravují na svých dvorcích hnízda nebo hnízda s mechem a listím, aby přivítaly le lapin de Paques (velikonočního králíka), který je naplní různobarevnými vejci. Druhý den ráno na Le Dimanche de Paques (velikonoční neděli), nazývané také le jour de Paques, se cloches volantes vracejí, aby jim do dětských zahrad shodily vajíčka, čokoládu a celou řadu dalších hraček, aby je našli.

Navzdory skutečnosti, že Francie je sekulární společností, má aktivní komunitu samozvaných ateistů a nepraktikujících katolíků, kteří stále slaví Velikonoce s radostí a nadšením. Pondělí po Velikonocích je státní svátek zvaný le Lundi de Paques.

Den matek

Den matek se slaví po celém světě, ale různé země mají různý pohled na to, kdy ho slavit. Například ve Spojeném království mají v březnu svátek s názvem Mothering Sunday. Na druhou stranu Francie má svátek na počest matek, který se koná v květnu.

Stejně jako ve Spojených státech se francouzským maminkám přeje šťastný Den matek jednoduchým „bonne fete maman“. Mnoho dětí vyrábí karty nebo řemesla pro své maminky. Připravují také speciální jídlo pro svou rodinu – může to být tak jednoduché, jako je polévka z řeřichy, nebo tak luxusní jako večeře z mořských plodů v restauraci.

Kromě jídla dostávají francouzské maminky od svých dětí obvykle několik dárků, včetně přání, květin nebo parfému. Malé děti často vytvářejí řemeslné projekty nebo píší básně pro své matky. Francouzské maminky navíc mohou očekávat, že dostanou sklenku šampaňského nebo vína.

Francouzské slovo pro matku je ma mère a své babičky mohou také oslovovat ma belle-mere nebo gra-mere. Když mluvíte se svou matkou francouzsky, použijte formu adresy, která je vám nejznámější. Pokud jste například syn, říkejte jí mon fils, a pokud jste dcera, říkejte jí ma fille.

Den Bastily

Tyto letní oslavy jsou pojmenovány po útoku na věznici Bastille v roce 1789 a jsou největším národním dnem Francie. Svátek, známý také jako La Fête nationale nebo le quatorze juillet, připomíná zánik bourbonské monarchie a novou éru politické svobody ve Francii.

Přehlídka vojenských sil pokračuje v tradici dobytí Bastily a na počest této události jsou po celém městě odpáleny ohňostroje. Mnoho lidí také slaví pořádáním velkých blokových večírků pod širým nebem s rodinou a přáteli. Paříž hostí největší a nejslavnější přehlídku na Champ de Mars, kde se desítky tisíc lidí shlukují kolem sochy Okřídlené svobody, která evokuje davy, které se na tomto místě před dvěma stoletími hemžily..

I když průvod nevypadá tak oslnivě jako americký čtvrtý červenec, stále má svůj vlastní význam. A samozřejmě žádná dovolená ve Francii by nebyla úplná bez bohatého jídla, které se jí na piknikových dekách, židlích nebo stolech rozložených v zahradách nebo dvorcích. I když se jídlo liší podle regionu, obvykle zahrnuje bagety a láhve vína. Pro pravý francouzský nádech vyzkoušejte jehněčí klobásu merguez ze severní Afriky spárovanou s chladivým jogurtovým dipem s harissou.

La Fête Nationale

Známý jako La Fête nationale (doslova Národní slavnost), nebo častěji jako Den dobytí Bastily nebo Le Quatorze Juillet, připomíná útok na věznici Bastille v Paříži 14. července 1789 na začátku francouzské revoluce. Je to také den, kdy se oslavuje jednota lidí.

Ve Francii je státní svátek, takže poštovní úřady, muzea a většina obchodů budou zavřené. Běžně však bývají otevřené restaurace, pekárny a některé supermarkety. Linky metra a RER budou fungovat, ale kolem Champs-Elysees a Eiffelovy věže budou rušnější než obvykle.

Hlavní událostí je obrovská vojenská přehlídka na Champs-Elysées, která začala v roce 1880 a je jednou z nejstarších každoročních přehlídek v Evropě. Francouzský prezident a další vysocí politici cestou zdraví vojáky. Nízko letící vojenské tryskáče řvou nad hlavou ve velkolepém průletu a všichni zpívají l’hymne national (národní hymna), La Marseillaise.

Po průvodu následuje obrovský ohňostroj. Mnoho rodin piknikuje v parcích s chlebem, sýry, uzeným masem, pečivem a letním ovocem. Někteří lidé budou hrát sporty, jako je petanque. Jiní si prostě užijí odpočinkový den volna s přáteli a rodinou a nevšímají si složitého příběhu za 14. červencem. (Zkuste říct „umělé ohně“ francouzsky: pyrotechnika). Na rozdíl od angličtiny se ve francouzštině měsíce neuvádějí velkými písmeny.

Nuit Blanche

Hlavní město Francie hostí bezplatnou celonoční uměleckou událost, která je známá jako Nuit Blanche neboli „Bílá noc“. Tato akce byla poprvé zahájena v Paříži v roce 2002 a od té doby se stala mezinárodním kulturním fenoménem. Tato událost se koná každoročně první říjnovou sobotu a představuje nejrůznější umělecké projekty po celém městě.

Abyste si užili všechna díla, která jsou na této akci představena, doporučujeme vám plánovat dopředu a mít mapu města, která vás povede. Během festivalu se také nezapomeňte spojit s ostatními účastníky. Je to skvělý způsob, jak rozšířit své znalosti o umění a zároveň se spojit s novými lidmi ze všech oblastí života.

Jednou z nejznámějších atrakcí během této akce jsou světelné expozice pořádané na mnoha nejvýznamnějších pamětihodnostech města. Tyto displeje sahají od tradičních forem osvětlení, jako jsou svíčky a lucerny, až po nejmodernější projekční mapování a digitální animace.